Dostępność: Dostępny
Orzechy włoskie to powszechne w naszym regionie orzechy o zbawiennym wpływie na organizm.
Kraj pochodzenia: Mołdawia
ORZECHY WŁOSKIE ZNANE, CZY NIEZNANE?
Orzech włoski to nazwa drzewa z rodziny orzechowatych, które można spotkać również w Polsce - choć nie jest ono rośliną typową dla naszego klimatu, to jako gatunek inwazyjny łatwo adaptuje się do nowych warunków. Dziko rosnące orzechy włoskie można spotkać na południu i Wschodzie Europy, a także w Azji. O tym, od jak wielu stuleci roślina ta towarzyszy człowiekowi, świadczą wzmianki nawet w biblijnej "Pieśni nad pieśniami" - a dokładniej pojawiający się w niej "ogród orzechowy". Natomiast polska nazwa "orzech włoski" to najprawdopodobniej zniekształcone określenie "orzecha wołoskiego" - czyli wywodzącego się z rumuńskiej Wołoszczyzny, a nie śródziemnomorskiej Italii.
WARTOŚCI ODŻYWCZE ORZECHÓW WŁOSKICH
Przekonanie o tym, że orzechy włoskie są zdrowe, funkcjonowało od dawna. Początkowo - ze względu na ich podobieństwo do ludzkiego mózgu: okrągłą formę o pofałdowanej powierzchni - uważano, że będą one wpływać korzystnie zwłaszcza na ten organ. Dziś wiemy, że przypuszczenia te nie odbiegały od prawdy, co więcej: zbawienny wpływ orzechowych smakołyków na organizm jest znacznie szerszy. Orzechy są kaloryczne, a więc i sycące, a to dzięki bardzo wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym niezwykle cennych Omega-3. Równie ważna jest obecna w nich L-arginina, czyli aminokwas istotny dla ludzkiego metabolizmu. Warto docenić orzechy włoskie ze względu na zawartość witamin (w tym witaminy E, czyli "witaminy młodości" oraz witamin z grupy B), a także minerałów: magnezu, potasu, cynku i żelaza.
JAK SERWOWAĆ ORZECHY WŁOSKIE?
Orzechy włoskie są w Polsce tak powszechnie znane, że chyba każdy ma swój ulubiony sposób ich przyrządzania. Można jeść je po prostu jako sycącą przekąskę, dodawać do ciast, ciasteczek, musli i płatków owsianych, zdrowych batoników własnej roboty, pralinek, lodów i wszelkiego rodzaju posypek. Doskonale sprawdzą się ponadto jako dodatek do nadzienia pierogów (nie tylko słodkich!), a nawet do mięs i.... ryb, które można serwować w orzechowej panierce.
SKŁADNIKI
orzechy włoskie* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
WARTOŚĆ ODŻYWCZA ORZECHÓW WŁOSKICH W 100 g
Wartość energetyczna - 2833 kJ / 686 kcal
Tłuszcz - 65 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 6,0 g
Węglowodany - 7,0 g
w tym cukry - 2,6 g
Białko - 15 g
Sól - 0 g
Produkt jest naturalnie bezglutenowy, ale może zawierać śladowe ilości glutenu ze względu na sprzedaż luzem i obecność w sklepie produktów glutenowych.
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Wprowadź swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.
Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.
Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.
Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.